کانال دلدادگان

به کانال دلدادگان بپیوندید
لینک ورودمرتبه
تاریخ : یکشنبه 6 اسفند 1391

بسم رب العرفا

نویسنده کتاب «درّ مکنون علامه طباطبائی» شرح حال آیت‌الله خوشوقت، با اشاره به مخالفت شدید این استاد اخلاق با درج کرامتش در کتاب گفت: نام دقیق آیت‌الله خوشوقت «عزیز» است که به اشتباه عزیزالله بیان می‌شود.

به گزارش مشرق، عباسعلی مردی نویسنده کتاب «درّ مکنون علامه طباطبائی» که به شرح حال و زندگی‌نامه آیت‌الله خوشوقت پرداخته است، در گفت‌وگو با فارس به بیان ناگفته‌هایی از احوالات استاد اخلاق تهران پرداخت.

وی در ابتدا با تصحیح نام و محل ولادت آیت‌الله خوشوقت که به اشتباه «عزیزالله» و باکو یا زنجان مطرح می‌شود، تصریح کرد: نام ایشان «عزیز» بود و از خودشان شنیدم که متولد «تهران» هستند.

آیت‌الله خوشوقت: کل زندگی‌نامه‌ام یک صفحه بیشتر نیست

مردی که پیش از آیت‌الله خوشوقت، زندگی‌نامه آیت‌الله سید ابراهیم خسروشاهی را هم تحت عنوان «خلوت نشین» تألیف کرده است، ادامه داد: آیت‌الله خوشوقت به هیچ عنوان حاضر نمی‌شدند که این کار صورت بگیرد و می‌گفتند: کل زندگی‌نامه‌ام یک صفحه بیشتر نیست! اما آقای رشاد (رئیس شورای حوزه‌های علمیه تهران) با ایشان صحبت کرد تا راضی شوند این کار صورت گیرد.

مؤلف «درّ مکنون علامه طباطبائی» خاطرنشان کرد: تألیف کتاب زندگی‌ آیت‌الله خوشوقت حدود یک سال به طول انجامید و در این مدت، مرتب مطالبی را تهیه می‌کردم و برای بررسی صحت و سقم آن در کلاس‌های اخلاق آیت‌الله خوشوقت حاضر می‌شدم و ایشان برخی مطالب را حذف یا اضافه می‌کرد.

وی ادامه داد: در نگارش کتاب از درس تفسیر آیت‌الله خوشوقت و کلاس‌های اخلاق ایشان هم سود جستم که جا دارد همین‌جا از حجج اسلام آقایان ابوالفضل بنائی (مدیر مؤسسه اطلس تاریخ شیعه) و علی‌اکبر رشاد (رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی) تشکر کنم که به ترتیب این مطالب را در اختیارم قرار دادند.

* کرامتی که آیت‌الله خوشوقت آن را تأیید نکرد

مردی در پاسخ به این پرسش که لبّ کلام و اصلی‌ترین سخن این استاد فقید چه بود، پاسخ داد: آیت‌الله خوشوقت بر ترک گناه و انجام واجبات تأکید داشت و به شدت از بیان مطالب اثبات‌نشده و حاشیه‌ای پرهیز می‌کرد. به خاطر دارم ایشان در مراسم نکوداشت خود کم‌تر از یک دقیقه صحبت کرد که آن هم فقط به تشکر و قدردانی اختصاص داشت.

وی با ذکر خاطره‌ای در این باره ادامه داد: آقای صدیقی امام جمعه موقت تهران مطرح کرده بود که آیت‌الله خوشوقت در عالم مکاشفه از دست مبارک حضرت امیر جامی گرفته و بینش خاصی نسبت به قرآن پیدا کرده است. این موضوع را از آیت‌الله پرسیدم تا با جزئیات دقیق‌تر در کتاب قید کنم اما ایشان به شدت با بیان این موضوع مخالف کرد و گفت چنین مواردی را در این کتاب نیاورید!

این مؤلف و پژوهشگر مذهبی افزود: هرگز نمی‌توان منکر کرامات شد اما همین عتاب آیت‌الله خوشوقت انگیزه‌ای شد تا در مقدمه کتاب زندگی‌نامه ایشان شیوه رایج در نقل کرامت را نقد کنم. چرا که تا به حال دیده‌ایم اساتید بزرگ اخلاق به دور از خودنمایی و ریاکاری و مردم‌فریبی تنها به تبلیغ دین اسلام ـ آن هم به شیوه عملی در رفتار خویش ـ پرداخته‌اند.

مردی اظهار داشت: به خاطر دارم هنگامی که کتاب «خلوت نشین» را آماده می‌کردم، آیت‌الله ممدوحی فرمودند: نباید حتی یک کرامت در کتابت نقل کنی؛ چرا که عوام آن را اخذ می‌کنند و یک کلاغ و چهل کلاغ می‌کنند به طوری که اصل قضیه هم گم می‌شود.

وی در پایان ضمن تسلیت این ضایعه به اهل دانش و معرفت گفت: یکی از ماندگارترین وجوه شخصیتی آیت‌الله خوشوقت، پاسخگویی به سؤالات در پایان جلسات اخلاق بود. ایشان به سؤالات مخاطبان پاسخ می‌گفت و هرگز از پاسخ‌دادن به سؤالات تکراری خم به ابرو نمی‌آورد

* شرح مختصری از زندگی‌نامه آیت‌الله عزیز خوشوقت

مقدمه کتاب «درّ مکنون علامه طباطبائی» شرح حال آیت‌الله عزیز خوشوقت را چنین می‌نویسد: در سال 1305 شمسی در تهران به دنیا آمد، دروس مقدماتی حوزه را از مسجد معز الدوله آغاز کرد و در مدرسه لُرزاده ادامه داد. سپس برای بهره بردن از اساتید بنام حوزه به حوزه علمیه قم درآمد و در آنجا در دروس آیات عظام سید حسین بروجردی، سید محمد حسین طباطبائی، امام خمینی، شهید محمد صدوقی، محمد مجاهدی تبریزی، سید مجد الدین قاضی دزفولی و... شرکت کرد.

بعد از 12-13 سال تحصیل در قم به تهران باز گشت و سال‌ها در تهران به تدریس معارف اهل بیت علیهم السلام و تربیت نفوس پرداخت. مسجد امام حسن مجتبی(ع)واقع در خیابان شریعتی، مدارس حوزه علمیه تهران در ایام هفته و جلسه درس اخلاق وی در مسجد اعظم قم هر دو هفته یکبار، پذیرای صدها جوان دانشجو و طلبه جوان بود.

این شاگرد ویژه علامه طباطبایی(ره) روز گذشته در 86 سالگی به لقاءالله پیوست.ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : شنبه 5 اسفند 1391

بسم رب العرفا

شاگردان آیت الله و اهالی مسجد امام حسن(ع) دقایقی بعد از اعلام خبر ارتحال عالم ربانی آیت الله خوشوقت در مسجد گرد هم جمع شدند و همه با هم برای استاد بزرگ اخلاق مویه كردند.خادم مسجد كه در میان صحبتنهایش می گریست گفت: آقا قبل از رفتن به مكه موقع خداحافظی گفتند كه دیگر این سفر بازگشتی ندارد.
به گزارش مشرق به نقل از مهر، اینجا مسجد حضرت امام حسن مجتبی (ع) واقع در خیابان شریعتی تهران است. ساعت 10 صبح و چند دقیقه ای است خبر ارتحال آیت الله خوشوقت از طریق رسانه ها منتشر شده است. به گفته اهالی محل و نمازگزاران آیت الله خوشوقت بیش از 50 سال امام جماعت این مسجد بوده است و حالا با فوت ایشان یكی یكی نمازگزاران خود را به مسجد می رسانند.

بچه های بسیج و طلبه های حاج آقا خوشوقت از داخل انبار مسجد پارچه سیاهی در می آورند و بر درو دیوار مسجد نصب می كنند. یكی مامور چاپ عكس رنگی شده و دیگری رفته است خرما تهیه كند. دو ساعت به نماز ظهر مانده ولی جلوی درب مسجد شلوغ است و هر آن كس كه آیت الله خوشوقت را می شناسد خود را به مسجد امام حسن(ع) می رساند.اینجا نمی توان با كسی مصاحبه یا گفتگو كرد. همه چشمها از اشكهای ریخته شده قرمز و لباسها مشكی شده است. داخل مسجد سكوت برقرار است انگار كسی داخل مسجد نیست ولی بیش از 150 نفر در مسجد حضور دارند. یكی به دیوار خیره شده، یكی به عكس آیت الله و دیگری سر بر زانو گذاشته و گریه می كند. همه به نوعی شوكه شده اند. برخی از اهالی محل وقتی از جلوی درب مسجد می گذرند و تصویر و اعلامیه را می بینند میخكوب می شوند. حتی خودروهایی كه از خیابان شریعتی عبور می كنند لحظاتی به جمعیت توجه كرده و حتی از خودرو پیاده می شوند تا حقیقت واقعه را پرس و جو كنند.

شاگردان آیت الله یكی یكی از راههای دور و نزدیك خود را به مسجد می رسانند. بنرهای بزرگ براری نصب آماده شده و صدای اذان بلند می شود. دیگر در مسجد جای سوزن انداختن نیست. دو نفر از مریدان آیت الله كه حدود 30 سال سن داشتند خارج از مسجد بر خودرویی كنار خیابان شریعتی روی زمین نشسته و اشك میزیزند. این صحنه موجب شد تا تمامی خودروها به سمت مسجد معطوف شوند.

در این میان آقای روحانی راننده آیت الله خوشوقت در گفتگو با مهر از برخی خصوصیات استاد اخلاق سخن گفت و افزود: ایشان به اخلاص شهره بودند. من با حضرت آیت الله سه بار مكه رفتم و چند سالی است راننده ایشان بودم. نمی توانم در مورد ایشان صحبت كنم ولی آنقدر می توانم بگویم كه ایشان شخصی بودند كه كاملا هم خود پرهیز از گناه داشتند و هم به دیگران توصیه می كردند تقوا پیشه كنید و از گناه دوری كنید. همیشه از معصومین نقل قول می كردند و محال بود هیچ وقت توصیه به تقوا را فراموش كنند.جوانی به نام حسینی كه چند سالی بود وظیفه خدمت و خادمی در مسجد را برعهده داشت هم به خبرنگار مهر گفت: آیت الله خوشوقت از شاگران خاص و ویژه علامه طباطبایی (ره) بودند. ایشان به تمام معنا مفسر قرآن و عالم ربانی شایسته مقام و شخصیت ایشان بود. برخی می گویند فلانی چشم برزخی دارد ولی مقام آیت الله بالاتر از این حرفها بود. آنقدر با جوانها هم سفره و هم نفس بود كه بسیاری از همین جوانهای مسجد كه اینگونه به سرو صورت مویه می كنند از همان كودكی شیفته منش و مرام این مردخدایی شدند.

ایشان در جذب جوانها بر پای منبر استاد بود. با اینكه مرض قند داشتند ولی ساعتها می نشستند و به سوالات هر چند سوالات پیش پا افتاده ولی همه را به مردم پاسخ می دادند. این خادم مسجد كه در میان صحبتنهایش می گریست گفت: آقا قبل از رفتن به مكه موقع خداحافظی گفتند كه دیگر این سفر بازگشتی ندارد.ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی

بسم رب العرفا

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت آیت‌الله خوشوقت

 

بسم الله الرحمن الرحیم

با تأسف و اندوه فراوان خبر رحلت عالم ربانی، سالک الی الله و عارف بالله مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ عزیز الله خوشوقت رضوان الله علیه را دریافت کردم. عمری با برکت، سرشار از معنویت و تهذیب، و گام‌های پیوسته در سلوک الی الله، همراه با مجاهدتی کم نظیر در تربیت نفوس مستعد و دل‌های مشتاق، خلاصه‌ای از زندگینامه این روحانی مهذّب و این معلّم اخلاق و معرفت است. بی شک فقدان این شخصیت ممتاز، برای آشنایانِ رتبه معنوی آن بزرگوار مصیبتی اندوهبار و برای شاگردان و مستفیدان محضر پر فیض او ثلمه‌ئی بزرگ است. اینجانب تسلیت صمیمانه خود را به خانواده مکرّم و فرزندان محترم و دیگر وابستگان و به همه‌ ارادتمندان ایشان معروض می‌دارم و علوّ درجات و شمول رحمت حق و حشر با اولیاء الله را برای روح مطهرشان از خداوند متعال مسألت می‌کنم.

سید علی خامنه‌ای
2 اسفند ماه 1391

مرحوم آیت‌الله خوشوقت در کنار رهبر انقلابمرحوم آیت‌الله خوشوقت در کنار رهبر انقلابارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی

بسم رب العرفا

راه دانشجو: فرزند ارشد آیت‌الله خوشوقت اعلام كرد، پیكر ایشان روز شنبه به خاك سپرده می‌شود و  رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت الله خامنه ای، بر پیکر این استاد اخلاق نماز می‌خوانند.

به گزارش فرارو، محمد حسین خوشوقت اظهار كرد: «مراسم تشییع پیکر آیت‌الله خوشوقت شنبه ۵ اسفندماه از دانشگاه تهران آغاز شده و پیکر این عالم ربانی در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به خاک سپرده می‌شود.»

محمد حسین خوشوقت گفت: «مقام معظم رهبری بر پیكر آیت‌الله خوشوقت نماز می‌خوانند.»ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 3 اسفند 1391
آیت الله خوشوقت

(آیت الله عزیز خوشوقت در ماه رجب سال ١٣٠٥ هجرى شمسى در شهر بادکوبه(باکو) متولد شد. پدر و مادر ایشان اهل زنجان بودند اما چند سالی را به خاطر نا امنی منطقه، به باکو مهاجرت کرده بودند که  عزیز، دومین فرزند خانواده، در آنجا تولد یافت. ایشان پس از تحصیلات دبیرستان، به علوم حوزوى روى آوردند و پس از پنج سال تحصیل در مسجد لرزاده تهران راهى دیار علم و تقوا، قم شدند. حضرت آیت الله خوشوقت، دروس خارج فقه و اصول را نزد حضرات آیات عظام سید حسین بروجردی و امام خمینی قدس سرهما سپری کردند و حکمت و فلسفه و تفسیر را نزد علامه طباطبایی (ره) آموختند. انفاس ملكوتى رادمرد فرزانه، آیت الله العظمی محمد حسین طباطبایى،  ایشان را بیش از دیگران با دقایق و رموز اخلاق و مدارج معرفت آشنا ساخت و همین امر ایشان را مورد توجه و محبت ویژه علامه قرار داد. آیت الله خوشوقت پس از پایان دروس حوزوی، به تهران بازگشتند و در سن 33 سالگی ازدواج کردند.حاصل ازدواج ایشان، دو فرزند پسر و چهار دختر است)

ردیف نام کلیپ دانلود پخش فرمت

حجم
(KB)

1 شناخت راه پخش
(flv)
2,003
2 خدا هرچی گفت بگوییم چشم پخش
(flv)
1,981
3 پروردگار به انسان قدرت داده پخش
(flv)
1,978
4 دعایی در روز عرفه دانلود
(wmv)
1,010
5 دعای امام حسین(ع) در روزهای عرفه دانلود
(wmv)
2,969
 

ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 3 اسفند 1391

بسم رب العرفا

تصویری از کتابخانه مرحوم آیت الله خوشوقت(ره)ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 3 اسفند 1391

بسم رب العرفا

فیلم مرحوم آیت الله خوشوقت در کنار رهبر انقلاب

۴.۸۴ | دانلود فیلمارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 3 اسفند 1391

بسم رب العرفا

 ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 3 اسفند 1391

بسم رب العرفا

در جلسه پرسش و پاسخ آیت الله خوشوقت روشهای صحیح عزاداری و فلسفه قیام عاشورا را بیان می کند.

دانلودارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 3 اسفند 1391

بسم رب العرفا

آیت‌الله خوشوقت طی ماه‌های اخیر با بی‌اخلاقی‌هایی روبرو شدند که آخرین آن به هتک حرمت به ایشان در ماجرای اظهارنظرشان پیرامون شخصیت حضرت رقیه(س) باز می‌گردد.

به گزارش سرویس فرهنگی مشرق به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران،‌ خبر فوت ناگهانی عارف عامل و استاد فلسفه و اخلاق حضرت آیت الله خوشوقت خبر دردناکی بود که صبح امروز در فضای رسانه ای کشور منتشر شد، این عالم ربانی در طی ماه های اخیر علی رغم بیماری‌شان با بی اخلاقی هایی نیز روبرو شده بودند، که آخرین آن به هتک حرمت به ایشان در ماجرای اظهار نظر ایشان پیرامون شخصیت والای حضرت رقیه سلام الله علیها باز می گردد؛ متن زیر گلایه استاد بدان خبر بوده است:

در پی پخش بخشی از جلسات پرسش و پاسخ آیت الله خوشوقت از صدا و سیما صورت گرفته در خصوص اظهار نظر ایشان پیرامون شخصیت والای حضرت رقیه سلام الله علیها، و هجمه های صورت گرفته به ساحت این عالم بزرگوار، جلسه ای در این زمینه بین دو تن از روحانیون، حجج اسلام میرزامحمدی و سید عباس موسوی مطلق و حضرت آیت الله خوشوقت هفته گذشته به صورت خصوصی برگزار گردید.

در جلسه ای که بعد از پایان این جلسه بین میرزامحمدی و شاگردان ایشان در مرکز آموزش مداحی حسین جان برگزار می شود، حجت الاسلام میرزامحمدی واکنش آیت الله خوشوقت درباره این موضوع را اعلام می کند.

متن کامل سخنان آیت الله خوشوقت درباره حضرت رقیه(س) در این جلسه خصوصی به شرح ذیل است:

اولا بنده معتقد به ایشان هستم، و این دختر را از عائله امام حسین می دانم، و قبر ایشان هم از مسلمات است، و دو جریان باعث دگرگونی شام و تغییر رفتار یزید شد، یکی خطبه امام سجاد (ع)، که در این خطبه ایشان پیغمبر را با عظمت یاد کردند و  انتصاب خود را به پیغمبر بیان نمودند، و دیگری جریان دختر مظلوم امام حسین (ع) بود.

ثانیا 50 سال است که در مسجد ما روضه حضرت رقیه و خرابه شام را می خوانند و ما گریه و عزاداری می کنیم برای ایشان، و یک کلام هم در این 50سال چیزی نگفته ایم.

ثالثا بنده منظورم این بود که بعضی که ایشان را دختر امام نمی دانند، شاید ایشان را یکی از اصحاب سید الشهدا بدانند.

ولی اصل وجود این دختر مسلم و قطعی است؛ ای کاش از خود ما سوال می کردند منظور ما چه بوده است، و بعد زبان به لعن ناسزای ما باز میکردند.

گفته اند من منکر ایشان هستم؛ من کجا این حرف ها را زده ام، بنده منکر وجود ایشان نبوده ام و نیستم.

سه شنبه 12دی 91

خاطر نشان می شود، رسانه ملی در برنامه مناسبتی راه سعادت که در دهه اول ماه محرم الحرام و  در یکی از پر بازدیدترین ساعات تلویزیون روی آنتن برد، اقدام به پخش سخنان حضرت آیت الله خوشوقت کرد که تنها بخشی از سخنان این شاگرد برجسته امام و علامه طباطبایی منتشر شد. که این اقدام معنا دار صدا و سیما در انتشار سخنان ایشان درباره حضرت رقیه (س) و عزاداری امام حسین علیه‌السلام، بهانه‌ای شد تا عده‌ای آگاهانه و ناآگاهانه سیل هجمه و توهین‌ها را علیه این عالم ربانی و انقلابی نثار کنند.
طبقه بندی: ..:::عرفا، 
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
آخرین مطالب
(تعداد کل صفحات:2)      [1]   [2]  

آرشیو مطالب
ختم صلوات
طرح ختم صلوات به نیت سلامتی و ظهور آقا امام الزمان(عج)


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
هفته نامه

مستند حدیث سرو
امکانات وبلاگ
حدیث موضوعی _______________ آیه قرآن

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic