کانال دلدادگان

به کانال دلدادگان بپیوندید
لینک ورودمرتبه
تاریخ : شنبه 14 تیر 1393

بسم رب العرفا

مخزن العرفان در تفسیر قرآن

مخزن العرفان در تفسیر قرآن ، نام تفسیری است كه افتخار نگارش آن به نام بانویی ایرانی رقم خورده است؛ بانویی كم نظیر كه تاریخ اسلام مانند او را كمتر سراغ دارد.

وی اسوه و الگویی نیكو برای زنان مسلمانی است كه در عرصه تعلیم و تربیت قلم و قدم می‌‌گذارند. خانم نصرت امین، معروف به بانوی اصفهانی، در سال 1313 ق دیده به جهان گشود و از همان آغاز كودكی راه تحصیل علم و دانش را در پیش گرفت. او علاوه بر علوم رایج در حوزه‌ها به علم هیئت، حكمت و فلسفه نیز مشغول شد. ایشان در زمینه‌های مختلف اعتقادی، اخلاقی، حدیثی و تفسیری، آثاری ارزشمند را بر جای گذاشته و شاگردان زیادی را نیز تربیت نموده است. وی نهایتاً در سال 1403 در 90 سالگی درگذشت.تفسیر مخزن العرفان، تفسیری است اخلاقی، تربیتی و تحلیلی كه به زبان فارسی و در 15 جلد نگارش یافته است.

مؤلف در آغاز تفسیر، مقدمه‌ای را ذكر و در آن به انگیزه تألیف این تفسیر، فضیلت قرآن، مسئله تفسیر به رأی و ذو مراتب بودن تفسیر(مراتب داشتن تفسیر) و برخی دیگر از مباحث علوم قرآنی اشاره می‌كند و سپس وارد تفسیر می‌شود. ابتدا به ترجمه دسته‌ای از آیات پرداخته و در تفسیر آیات با بیانی ساده و قابل فهم، پیام قرآن را تشریح می‌كند. گاه به كلمات ملاصدرا و برخی از فلاسفه و عرفا نیز اشاراتی می‌كند كه در این مواقع شكل بحث از حالت ساده تغییر می‌كند و سخت‌تر می‌گردد. از آنجا كه وی با شبهات كلامی نیز آشناست، تفسیر وی جنبه استدلالی دارد. در این راستا گاه شبهه‌ای را مطرح می‌كند و پاسخ آن را باز می‌گوید .

روش تفسیر ایشان این است كه ابتدا به ترجمه دسته‌ای از آیات پرداخته و در تفسیر آیات با بیانی ساده و قابل فهم، پیام قرآن را تشریح می‌كند. گاه به كلمات ملاصدرا و برخی از فلاسفه و عرفا نیز اشاراتی می‌كند كه در این مواقع شكل بحث از حالت ساده تغییر می‌كند و سخت‌تر می‌گردد.

این تفسیر محصول تدریس ایشان در شهر اصفهان در جمع بانوان بسیاری بوده است. از این رو، فضای مباحث متناسب با نوع مخاطبان و به شیوه اعتقادی و تربیتی است . 


آشنایی با مولف

دریافت کتاب از صفحه منبع
طبقه بندی: بانوی مجتهده، نصرت الملوک امین(ره)، 
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
ختم صلوات
طرح ختم صلوات به نیت سلامتی و ظهور آقا امام الزمان(عج)


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
هفته نامه

مستند حدیث سرو
امکانات وبلاگ
حدیث موضوعی _______________ آیه قرآن

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic