کانال دلدادگان

به کانال دلدادگان بپیوندید
لینک ورود



مرتبه
تاریخ : جمعه 20 تیر 1393

بسم رب العرفا


عنوان : روزه، رمضان و قرآن
نویسنده : آیت الله جوادی آملی



متن :

روزه یکی از مهم ترین عبادت های مسلمانان و مؤمنان است که به عنوان یکی از مؤثرترین عوامل برای پرورش روح تقوا در تمام زمینه ها و همه ابعاد به مؤمنان معرفی شده است.
انجام این عبادت در ماه رمضان در طول یک ماه کامل بر آن ها واجب است. ماهی که مهمترین امتیاز آن نزول قرآن به منظور هدایت انسان ها در آن است.
در این مقاله در رابطه با مقوله های سه گانه فوق یعنی روزه، ماه رمضان و قرآن در سه فصل سخن به میان می آید.

فصل اول: روزه
روزه تکلیفی است که مؤمنان وظیفه دارند در ماه مبارک رمضان آن را به منظور تقرّب به خدا با ترک خوردن و آشامیدن و مانند آن از طلوع فجر تا اذان مغرب در طول یک ماه کامل که گاه 29 روز و گاه 30 روز است، آن را به انجام رسانند.
قرآن کریم خطاب به مؤمنان فرمود: یا ایّها الّذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الّذین من قبلکم لعلّکم تتقون؛(1) ای افرادی که ایمان آورده اید، روزه بر شما نوشته شده، همان گونه که بر کسانی که قبل از شما بوده اند نوشته شده تا پرهیزکار شوید.


ادامه مقاله در ادامه مطلب



ادامه مطلب
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : جمعه 20 تیر 1393
بسم رب العرفا





شماره نخست 20 تیرماه 1393


____________________________________________
خواهشاً:در صورت امکان، هفته نامه را چاپ کرده و در اماکن مناسب(مساجد، حسینیه ها، مراکز فرهنگی، مدارس و...)نصب نمایید.
نکته:به شرط نشر معارف الهی تغییر در نام هفته نامه و آدرس وبلاگ اشکالی ندارد.
تذکر:برای حفظ امانت از تغییر در مطالب بزرگان خودداری نمایید.



__________________________ لطفا جهت بهتر شدن هفته نامه،
_______________________ نظر خودتان را در خصوص هفته نامه
______________________________ (شکل ظاهری،مطالب و...)
___________________________ در قسمت نظرات همین پست
_________________________________________ اعلام فرمایید

___________________________________ با تشکر.



طبقه بندی: هفته نامه دلدادگان، 
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : جمعه 20 تیر 1393

بسم رب العرفا

توصیه بزرگان به قرآن و حفظ قرآن:


امام خمینی

«فرزندم، با قرآن، این کتاب بزرگ معرفت ،آشنا شو و با قرائت آن راهی به سوی محبوب باز کن .تصور مکن که قرائت بدون معرفت اثری ندارد که این وسوسه ی شیطان است . این کتاب از طرف محبوب است برای تو و برای هرکس و نامه است اگرچه عاشق و محب ،مفاد آن را ندانند»

آیت الله العظمی قاضی

«برشما باد به قرائت قرآن کریم در شب، با صدای زیبا و غم انگیز،که آن نوشیدنی و شرای مومنان است .»

ملا حسینقلی همدانی

هرروز، هرقدر می توانی ،لااقل یک جزء قرآن، با احترام وخضوع وخشوع بخوان ؛و در بین خواندن حرف مزن مگر در حال ضرورت و در وقت خواب «شهادت»را بخوان و «آیت الکرسی » و یک مرتبه «فاتحه» و چهارمرتبه «سوره توحید»و پانزده مرتبه «سوره قدر»و آیه «شهدالله» را بخوان و استغفارهم مناسب است . اگر بعضی از اوقات بتوانی سوره مبارکه «توحید»را صدمرتبه بخوانی بسیارخوب است ...»

علامه حلی

«فرزندم، تو راسفارش می کنم به تلاوت قرآن عزیز،تفکر در معانی بلند آن و اطاعت محض از دستوراتش؛و دوری از آن چه قرآن از آن نهی فرموده است .

علامه محمدتقی مجلسی

«شگفت ازکسانی که قرآن را وا نهادند و تنها به احادیث چنگ زده اند. با اینکه روایات، چونان قرآن محکم ومتشابه دارد[گویا توجه نکردند به فرموده] خدای تعالی که فرمود:کتابی برتوفرستادیم چرا درآیات تدبر وژرف اندیشی نمی کنند .وآیاتی دیگردراین زمینه. بنابراین بایسته است باحالت تضرع درقرآن ،تدبر و ژرف اندیشی کنند ،...تاپروردگارتبارک وتعالی ،حق رابرآنان بنمایاند.»

علامه شعرانی

«برطالب علم واجب است که قرائت قرآن کریم را درطول شبانه روزترک نگوید و آن قرائت را به اندازه توانایی خویش با تدبر وتامل در ریزه کاری ها و معانی آیات، همراه سازد ودرآیاتی که به اشکال برمی خورد به تفسیرمراجعه کند»

علامه شیخ مجتبی قزوینی

استادمحمدرضا حکیمی درباره عالم ربانی شیخ مجتبی قزوینی می گوید:

«عالم ربانی و متاله قرآنی،حضرت شیخ مجتبی قزوینی خراسانی ازعالمان جامع و بزرگ وکم مانند اسلام بود. ایشان با جامعیت ویژه خود درهمه علوم اسلامی،توجهی خاص به قرآن کریم داشت .قرآن کریم را سرچشمه همه علوم تحقیقی، معارف روحی، اسرارتربیتی، سرصعودروحانی و بقای جاودانی می دانست .درباره تلاوت قرآن دو دستور بسیارمهم داشت که در این جا بیان و تحریر می شود :یکی تلاوت فجری ودیگری تلاوت عقلی .

درباره تلاوت فجری می فرمود: خواندن قرآن کریم درژایان سحر و به هنگام طلوع فجر،تاثیرخاصی داردکه هرکس برآن مواظبت کند به آثارآن می رسد .دراین باره نظر به آیه: "ان قرآنا الفجرکان مشهودا" ؛ براستی که قرائت فجرهنگام ،هماره مشهود بوده است .داشت و می فرمود:اینکه خداوند می فرماید قرآن فجرمشهود ومحسوس است و دیده می شود،به درستی برای من روشن نبودو حقیقت آیه ،درحاله ای ازابهام قرارداشت .ازاین رو، برآن شدم که سحرگاهان قران بخوانم وآن را تا طلوع فجر ادامه دهم .

بعدازمدتی حقایقی ازآیات برمن اشکارشدکه تحمل آن دشوار و خارج از طاقت من بود.دریافتم که معنای آیه این است که تلاوت قرآن کریم ،درسحر و هنگام طلوع فجر موجب آن می شودکه حقایق آیات برای انسان مکشوف و محسوس گردد.

ازاین رو، آن بزرگوار به شاگردان و دوستداران معارف قرآنی به عنوان دستورالعمل توصیه می فرمودند که بعد از تهجد و نماز شب،قرآن تلاوت کنیدو سعی کنید آن را تا طلوع فجرادامه دهید.

اثاری ازیافته های خویش باز می گفت که باید قدر دانست و از اسرار روحانی شب ها وسحرها غافل نبود.و یک روز این مصرع را خواند :هرشب،شب قدراست اگر قدر بدانی.

درباره تلاوت عقلی می فرمود:خواندن قرآن و آیات قرآن باید با صبرو توجه و تامل باشد. نباید قرآن را باشتا ب بخوانیم [چنانکه دراحادیث نیزآمده است ،حتی می فرمود : یک آیه را ده بار بخوانید، بارها بخوانید،حتی ده روز، یک ماه .....و در معانی آن خوب دقت کنید تا به حقایق آن برسید تا آیه دروجود شما جا بازکند،روح شمارا تکان دهدو شمارا بسازد، یعنی تا مرحله فهم درست و دقیق آن و عمل به آن بالا روید و روحتان،روحی قرآنی شود.

تلاوت باید،تلاوت عقلی باشد نه فقط تلاوت لفظی، یعنی تلاوت باید همراه با صرف زمان و کمال توجه،تدبر، تعقل راستین، درمعانی و حقایق آیات آسمانی باشد....»



ملا احمدنراقی

عالم ربانی مرحوم ملا احمد نراقی ،اعلی الله مقامه،جمله کوتاهی را از بعضی از اصحاب،این چنین نقل می کند که:«هرگاه دلی پاک گردد، هرگز از قرائت قرآن سیر نمی گردد.»

و درجای دیگر می فرماید:«مقصود کلی از تلاوت قرآن ،رسیدن به یک حالت قلبی و عملی است و تنها جنبانیدن زبان،کاری بسیار آسان است.»

ملامحسن فیض کاشانی

«قاری قرآن بایستی در چهره خود ادب را حفظ کند....هنگام تلاوت، شایسته است رو به قبله باشد و سر خود را پایین اندازد ،چهار زانو بنشیندو به جایی تکیه نکند و نشستن او چونان متکبرانه نباشد.اگرچه تنها نشسته باشد چنین پندارد که در برابر استاد خویش نشسته است.»

آیت الله بهجت

«قرآن را حفظ کنیم تا همیشه با ما باشدو ما با او باشیم ، به قرآن تحصن بکنیم و آن را وسیله یحفظمان درفتن و شداید دنیا قرار دهیم.»2(آیت الله العظمی بهجت ،به سوی محبوب ،ص 71).

استادمطهری

استاد مطهری در نامه ای به فرزندش می نویسد:«....حتی الامکان از تلاوت روزی یک حزب قرآن که فقط 5 دقیقه طول می کشد مضایقه نکن ،و ثوابش را هدیه به روح مبارک حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه . آله وسلم) بنما،که موجب برکت عمر و موفقیت است انشا،الله.»

آیت الله جوادی آملی

«تلاوت ازخداوند متعال ، به وسیله فرشتگان ، برقلب و سمع مبارک رسول خدا جاری شدو پس ازآن، توسط پیامبر به مردم منتقل گردید .همان گونه که این تلاوت بالحق بود، ماهم موظفیم که آن را بالحق تلاوت کنیم. پس بایدآداب تلاوت را از قرآن و سخنان معصومین دریابیم.»



جدول زمان بندی حفظ
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی

بسم رب العرفا

بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با مقام عرفانی حضرت آیت الله شیخ علی آقا پهلوانی + فیلم

    

                      

بخشی از سخنان ایراد شده رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مقام عرفانی آیت الله شیخ علی پهلوانی است در جمع برخی از اساتید و پژوهشگران حوزه علمیه مطرح شده است:

دانلود ویدئو


«طهارت و پاکیزگی واقعی را آشیخ علی آقای پهلوانی در طول 80 سال زندگی خود گذراند و زهد و تقوای واقعی و بی رغبتی به دنیا به معنای حقیقی کلمه در این مرد وجود داشت.

اینها خوبان زمان ما هستند و ما آنها را نمی شناسیم. ما وقتی در جریان معمولی زندگی دنیا سیر می‌کنیم خیال می‌کنیم همه دنیا همین است در حالی که در این عمق‌ها چیزها هست و الان هم هست. در روایت آمده «إنَّ الله أَخفی أَربعةٌ فی اربعة». خداوند چهار چیز را در چهار چیز مخفی نگه داشته است. یکی همین است که بندگان خاص خود را در بین آحاد مردم پنهان کرده است، می‌آیند و در بین جمعیت می‌نشینند و آدم با آنها صحبت می کند هر چند به باطنشان راه پیدا نمی کند در حالی که آن باطن یک دریا است یک غوغایی است که گردون‌ها و گیتی‌هاست مرغ دل را.

مرحوم آشیخ علی آقا در خانه نشسته بود و مریدان و دوستان ایشان به سراغشان می‌رفتند و همین راه را ذره ذره در دل اینها هم باز می‌کرد و هر کسی به قدر استعدادش بهره می برد.

اخوی خودم نقل می‌کردند که به مشهد رفته بودم دیدم آشیخ علی آقا آنجاست، گفتم ما بیرون مشهد هستیم شما هم تشریف می‌آورید؟ گفت نه. گفتم هوای مشهد خیلی گرم است شما هم تشریف بیاورید. گفت: نه می ترسم چیزی تقسیم کنند من نباشم.»





طبقه بندی: آیت الله سعادت پرور(ره)، 
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
بسم رب العرفا



کتاب نفیس راز دل : شرحی بر گلشن راز شیخ محمود شبستری (ره)

راز دل شرحی بر گلشن راز شیخ محمود شبستری (ره) تألیف آیت الله سعادت پرور :

تقریر بیانات مرحوم علامه طباطبایی رحمه‌الله در جلسات اخلاقی – عرفانی است كه نویسنده سالیان دراز در این جلسات شركت جسته و از آن فیض برده‌اند. نخست ابیات «گلشن راز» توسط نگارنده خوانده‌شده بیاناتی ایراد می نمودند و نویسنده، عین بیانات مرحوم علامه رحمه‌الله را به كتابت در می‌آورند و در تحریر مجدد، در مواردی كه مرحوم علامه رحمه‌الله بیانی نداشتند و یا بیان ایشان نیاز به توضیح داشت، توضیحاتی را افزوده‌اند.

ایجاز این شرح در عین گویایی و نیز به صورت گفتاری بودن آن، كه درعین‌حال با رعایت زبان نگارش تدوین شده است، و خواننده را با فضای جلسات اخلاقی- عرفانی مرحوم علامه رحمه‌الله می‌برد، بر حسن آن افزوده است.


مشخصات:

راز دل: شرحی برمنظومه ی «گلشن راز»،

سروده ی «نجم الدین شیخ محمود شبستری»

جلد:

١ شارح:طباطبایی، محمد حسین

تدوین و بازنویسی:سعادت‌پرور، علی

سراینده:شبستری، محمود بن عبد الکریم

ناشر:احیاء کتاب

محل نشر:تهران


مطالعه کتاب

نکته قابل توجه:برای مطالعه کتاب در کتابخانه مجازی نور باید حتما در این سایت عضو باشد.

نکته دیگر:اشتباها در کتابخانه نور جلد کتاب جلوه نور را برای این کتاب در نظر گرفته اند.

دانلود کتاب(متاسفانه اکنون در دسترس نیست.)

معرفی نویسنده کتاب





طبقه بندی: ..:::کتب عرفانی-اخلاقی ،  کتب مخصوص کامپیوتر ،  ..:::عرفا،  آیت الله سعادت پرور(ره)،  علامه طباطبایی(ره) ، 
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 19 تیر 1393
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی

بسم رب العرفا

 

شیدای ولایت - ویژه نامه روز بزرگداشت علامه امینی (رحمة الله علیه)

ویژه نامه سایت راسخون،شامل:

علامه امینی ؛ شیدای ولایت

علامه امینى(ره) و میراث گرانسنگ شیعه

علامه امینى (ره) غواص غدیر

مسافر کتابخانه ها

علامه امینی، زمان اندیشه تکاپو

امین درخشان شریعت

 مقالات:
 • سند حقانیت
 • کتاب های یک عمر علامه
 • تو بودی‌ و آفتاب‌ بی‌پایان‌ نجف‌
 • آشنایی با محتوای کتاب «الغدیر»

چند رسانه ای:
 • برکه-زندگینامه علامه امینی
 • مجموعه سخنرانی های علامه امینی



ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : سه شنبه 17 تیر 1393
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 تیر 1393

بسم رب العرفا

مجموعه سخنرانی های آیت الله جاودان(حفظه الله)

با موضوعات:

سیره عملی حضرت زهرا(س)،سیره امام حسن(ع)،سیر و سلوک،غفلت از یاد مرگ،

گناه،شرح دعای ابو حمزه،توبه،ایمان،انسان،ترس از مرگ،تاریخ اسلام و...

دریافت مجموعه سخنرانی های آیت الله جاودان(حفظه الله)




طبقه بندی: ..:::عرفا،  ..:::سخنرانی های عرفانی-اخلاقی ، 
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 تیر 1393

بسم رب العرفا

کتاب پندهاى حکیمانه علامه حسن زاده آملى

جهت دانلود این کتاب اینجا کلیک کنید. ( ۱٫۰۶MB )


انتشار این کتاب از طرف تهیه کننده آن برای موارد غیر تجاری بلا مانع می باشد.

منبع:http://downloadbook.org/






طبقه بندی: ..:::عرفا،  علامه حسن زاده(حفظه الله و رزقنا الله زیارته) ، 
ارسال توسط سید حسن محفوظی موسوی
آخرین مطالب
(تعداد کل صفحات:2)      [1]   [2]  

آرشیو مطالب
ختم صلوات
طرح ختم صلوات به نیت سلامتی و ظهور آقا امام الزمان(عج)






صفحات جانبی
پیوند های روزانه
هفته نامه

مستند حدیث سرو
امکانات وبلاگ
حدیث موضوعی _______________ آیه قرآن

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic